27 Mayıs 2013

İzmir'de Festival şenliği

Adnan Yücel 2. Edebiyat ve Sanat Festivali 26 Mayıs akşamı Çiğli Güzeltepe'de yapılan şenlikle sonlandırıldı

İzmir'de Festival şenliği
Kavganın ve umudun şairi Adnan Yücel anısına İzmir'de bu sene ilki düzenlenen Edebiyat ve Sanat Festivali 25 Mayıs'ta Güzeltepe Alevi-Yol Derneği'nde yapılan paneller ve sokak etkinliklerinin ardından 26 Mayıs akşamı saat 19.00'da Güzeltepe Futbol Sahası içinde yapılan şenlikle devam etti.

Etkinlik öncesinde ve etkinlik sırasında saha girişine Red Fotoğraf tarafından açılan "Çocuk ve Savaş" konulu fotoğraf sergisi ile Roboski Katliamı'nı anlatan fotoğraf sergisi şenliğe katılan Güzeltepeli emekçiler tarafından ilgi ile karşılandı.

Devletin yoğun ilgisi
Etkinliğin başlamasına az bir zaman kala devletin yoğun ilgisi dikkat çekiciydi. Halı saha çevresinde "yoğun güvenlik önlemi" alan devlet ayrıca bir otobüs çevik kuvveti de şenlik alanı önünde konumlandırdı.

Şenliğe gelenlerle yapılan sohbetlerde, Güzeltepe'ye yıllar sonra çevik kuvvetin geldiğine değinen bir emekçi bu durumun, devletin Adnan Yücel ve devrimci sanattan nasıl korktuğunu gösterdiğini ifade etti.

Yaklaşık 150 kişinin katıldığı şenlikte, İzmir Adnan Yücel Edebiyat ve Sanat Festivali Komitesi adına bir konuşma yapıldı. Yapılan açılış konuşmasında, Adnan Yücel'in devrimci duruşu ve kişiliğinin sanatına nasıl yansıdğı üzerinde duruldu.

Ayrıca festival etkinliklerine katılım sağlayan devrimci sanat yapan dost kurumlar Ay Işığı Sanat Merkezi, İzmir Yenikapı Tiyatrosu, İzmir Hareket Tiyatrosu, İzmir Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, İzmir Müzisyenler Derneği ile pandomim sanatçısı İlker Kılıçer'e destekleri için teşekkür edildi.

Ayrıca 25 Mayıs'ta yapılan panellere panelist olarak katılan Temel Demirer'e, Turgay Tanülkü'ye ve Mutlu Şahin'e ve festivale destek sağlayan Çiğli Belediyesi'ne de teşekkür edildi.

Etkinlikte ilk olarak İzmir Müzisyenler Derneği sahne alarak Adnan Yücel ve Nazım Hikmet'in şiirlerinden oluşan şarkıları seslendirdi.

izmir şenlik_müzisyenler der

İzmir Müzisyenler Derneği'nin ardından sahne alan pandomim sanatçısı İlker Kılıçer ise sergilediği iki oyun ile yoğun ilgi gördü.

Şenlikte ayrıca Adnan Yücel'in "Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek" şiiri Yapı Sanatevi Şiir Atölyesi tarafından okundu.

izmirşenlik_şiir

Etkinlik İstanbul ve Ankara Yapı Sanatevi tarafından yollanan mesajların okunmasıyla devam etti.
Reyhanlı Katliamı'nın unutturulmaya çalışıldığı günlerde topluma yaşatılan katliamları lanetlemek, hesap soracağımızı buradan bir kez daha haykırmak ve toplumcu gerçekçi şair dostumuz, yoldaşımız Adnan Yücel ismiyle düzenlediğimiz Edebiyat Sanat Festivali'nin İzmir etabındayız. Hoşgeldiniz!

Dostlar, yoldaşlar, bizler çok iyi biliyoruz ki 2009 yılının 3 Şubatı'nda sadece 3 kuruş fazla kazanmak için oksijen tüplerine LPG basarak 20 işçi kardeşimizi katleden zihniyet ile Ortadoğu'daki petrollerin hesabına dahil olmak için halkları birbirine kırdırmak isteyenler aynı senaryonun sahipleridir.

Bundan 2 yıl önce Roboski'de 34 Kürt kardeşimizi savaş uçaklarıyla katleden zihniyet ile Adana'da pres makinesine kafası sıkışarak hayatını kaybeden 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ı katleden zihniyet aynı kumaştandır.

2013 1 Mayıs'ında işçilerin, emekçilerin devrimcilerin kan bedeli, can bedeli kazandığı Taksim'i 40 bin polis ile yasaklayan zihniyet Taksim'de yaralanan Dilan'ı ölümün eşiğine getiren zihniyet ile Reyhanlı'da katledilen 200'e yakın canımızı sansür yasağı ile 51 kişi gösteren zihniyet aynı düşüncenin ürünüdür.

Etkinliğimizi, türkülerimizi, halaylarımızı bugün Reyhanlı'da emperyalist projeye alet edilmek için katledilenlere, bu sömürü ve zulüm düzenine karşı mücadele eden tüm işçi sınıfı ve emekçilere, bu uğurda bedel ödeyen yoldaşlarımıza-siperdaşlarımıza ithafen haykırıyoruz! Tam da bu noktada "Bitmedi daha sürüyor o kavga ve sürecek! Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!" diyen Adnan Yücel'in sesine karışıyor sesimiz!

İzmir'de Adnan Yücel 2. Edebiyat ve Sanat Festivali'nin hazırlanmasında emek veren tüm dostlarımızı ve yoldaşlarımızı saygıyla selamlıyor, hoşgeldiniz diyoruz!
Ankara Yapı Sanatevi

Mesajların ardından Tural Aslan sahne aldı. Tural Aslan yaptığı konuşmada Adnan Yücel'in kişiliğine ve sanatına değinerek ezgilerini seslendirdi.

izmirşenlik_turalaslan

Tural Aslan'ın ardından Kutup Yıldızı sahne aldı. Halaylarla devam eden etkinlik Kutup Yıldızı'nın son albümünden yeni şarkılarını söylemesiyle devam etti.

Şenlik Kutup Yıldızı'nın konserinin ardından sonlandırıldı.

izmirşenlik_kutupyıldızı

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..