15 Kasım 2013

Şiddete, tecrite, çifte kapatılmaya hayır!

Yaşamın her alanında namus bekçiliği ve çifte kapatma politikalarına karşı mücadele ediyoruz

Kadına yönelik şiddete, tecrite ve çifte kapatılmaya hayır!


Dilin kemiğinin olmadığı bir dönemden geçiyoruz. Erkek egemen devletin yeryüzündeki temsilcileri başta Erdoğan olmak üzere kadına yönelik şiddeti, kapatılmayı derinleştirici demeçler veriyorlar. Sadece demokrasinin kendinden olana işletildiği, gerisinin teferruat sayıldığı politikalara bakmak gerekirse; Gezi direnişçisi Elif Kaya gözaltında çıplak aramaya direndiği için bir ay görüş yasağı ile direnişi kırılmaya, tüm kadınlara ise gözdağı vermeye çalışıldı. Elif Kaya’yı ehlileştirme politikaları bununla da sınırlı kalmadı. Mahkemede gardiyanların tutarsız beyanları hâkim tarafından delil olarak kabul edildi. Bağımsız olması gereken yargının bağımsız olmadığı bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Erkek egemen devletin politik kadınlara yönelik uyguladığı tecrit işkencesinin bir örneği de Silivri Cezaevi'nde yaşanıyor. Ayşe Berktay, tecrit koşullarında yaşaması yetmezmiş gibi kaldığı koğuşun camları siyaha boyanarak çifte baskı uğratılıyor. Mevcut haliyle temel insan hakkı ihlali olan cezaevleri, özellikle kadınların kaldığı koğuşların camlarının boyanması ile de, kadınların çifte kapatılma uygulamaları ile karşı karşıya kaldıkları mekanlar haline dönüşmüştür.

Mekânların erkek-kadın öğrencilerin kaldığı evlere kadar düzenlenmek istendiği, üstelik bu evlere müdahalenin teröristler buralarda örgütleniyor diye mübah gösterilmeye çalışıldığı, ayrıca şikâyetler var diye tüm toplumu birbirini gözetleyen bir konuma sokmaya, muhbirleştirmeye çalışan uygulamalarla karşı karşıyayız.

Biz İstanbul İnsan Hakları Kadın Komisyonu olarak, kamusal ve özel yaşantımıza ilişkin başbakan ve hükümetin yaptığı açıklama ve uygulamalardan dolayı kaygılıyız.

Kaygılıyız, komşumuz dediğimiz insanlara güvenilmeyecek hale getirilmeye çalıştırılıyoruz.

Kaygılıyız, adaletin temsilcisi olan mahkemelerin sadece yandaşlarına adil olduğu, mahkemelere güvenemeyeceğiz.

Kaygılıyız, kadınlar olarak bedenlerimizin çifte kapatılması ile karşı karşıyayız.

Kaygılıyız, her an şiddete ve tacize maruz kalacağız. Sokakta olmak, dar giyinmek vb. gerekçelerle suçlu görüleceğiz.

Kaygılıyız, çünkü komisyon olarak oluşturduğumuz Ekim ayı şiddet raporunda görüldüğü gibi kadınlara yönelik tecavüz, taciz ve kadın cinayetleri hala devam ediyor.

Ekim ayı boyunca yirmialtı kadın erkekler tarafından öldürüldü, yirmi altı kadın yaralandı.
Onbeş kadın ise tecavüze maruz kaldı. Şiddete uğrayan kadınların sayısı ise ondört.


Biz kadın komisyonu olarak; başta başbakan Erdoğan olmak üzere erkek egemen devletin temsilcilerinin cezaevlerinde, yaşamın her alanında namus bekçiliği ve çifte kapatma politikalarından vazgeçmeleri konusunda uyarıyoruz. Olması gereken namus bekçiliği değil, yaşamların güvenceye alınmasıdır.

EKİM AYI KADINA YÖNELİK ŞİDDET BİLANÇOSU


ÖLDÜRÜLEN KADIN SAYISI: 27
YARALANAN KADIN SAYISI:  26
TECAVÜZE UĞRAYAN KADIN SAYISI: 15
ŞİDDETE UĞRAYAN KADIN SAYISI: 14

1 Ekim 2013, Salı
YARALANMA / ÖLÜM
Sakarya’nın Pamukova ilçesine bağlı Hayrettin Köyü’nde ayva bahçesine işçi götüren Hüseyin Yiğit yönetimindeki kamyonetin yoldan çıkarak çeviz ağacına çarptı. Kamyonetin kasasında bulunan ve çoğunluğu kadın olan işçiler çevreye saçılırken, kamyonet de alev aldı. Kamyonet sürücüsü ile şoför mahallinde oturan 2 kadın alevler içinde kaldı. Kamyonet sürücüsü yanar halde kendisini aşağı atarken, yanında bulunan 2 kadın yanarak can verdi. Hatice Fidan, Serpil Avcı, Nesrin Ağaçdelen ve Emine Hatun Çöl olay yerinde, Hacer Yıldız, Nazlı Gülfer, Hülya ve Nermin Yeltekin ise kaldırıldıkları hastanede yaşamlarını yitirdi.

YARALAMA / TACİZ
1-Denizli'de, internetteki bir çöpçatanlık sitesinden bağlantı kurup seks tuzağına düşürdükleri S.Ç.'nin (55) çıplak fotoğraflarını çekip, şantajla 25 bin lirasını gasp ettikleri ileri sürülen 3'ü kadın 6 kişi, polis tarafından yakalanıp gözaltına alındı

2-CİNSEL İSTİSMAR / YARALAMA
Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde 30 yaşındaki Ahmet D., kendisini terk eden eşi 27 yaşındaki Ayşe D.'yi yol ortasında bıçakladı. Karnından ve bacağından yaralanan genç kadın kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı.

3-CİNSEL İSTİSMAR
Antalya'da, baldızına bıçak sapıyla cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan 24 yaşındaki Orhan K., 30 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bıçak sapını 'cinsel organ' olarak kabul etti
1-YARALAMA

Denizli'de şizofreni hastası 25 yaşındaki Ş.A., kendisini aldatmakla suçladığı hamile eşi 20 yaşındaki Suzan A.'yı 1,5 yaşındaki kızının gözü önünde bıçakladı.

2- ÖLDÜRÜLME
Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde iki yıl önce İrlandalı 16 yaşındaki S.G. ile arkadaş olup evlenmeye karar veren ancak buna karşı çıkan kızın annesi Marion Elizabeth.

3-CİNSEL İSTİSMAR
Antalya'da, baldızına bıçak sapıyla cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan 24 yaşındaki Orhan K., 30 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme bıçak sapını 'cinsel organ' olarak kabul etti.

4-Ekim 2013, Cuma
1-YARALAMA
Gaziantep'in merkez Şahinbey ilçesine bağlı Türkmenler Mahallesi’nde ikamet eden Ayfer G. (18) 4 gün önce erkek arkadaşıyla kaçtı. Kızının birlikte gittiği erkek arkadaşının ailesiyle telefonla görüşen baba S.G. (62), barışmak istediğini belirtti. Bunun üzerine Ayfer G.’yi dün gece baba evine getirildi. Baba S.G. bu sabah, ticari taksi kiralayarak kızı ile merkeze bağlı Sam Köyü'ndeki evine gitti.

2-CİNSEL İSTİSMAR
Antalya'da iş başvurusunda bulunan 22 yaşındaki G.B.'ye, silah zoruyla götürdüğü otelde cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen işadamı 65 yaşındaki M.E., tutuklandı.

5 Ekim 2013, Cumartesi
1-TECAVÜZ
Konya'da özel bir bakımevinde görevli hasta bakıcı R.K., ailesi tarafından buraya yerleştirilen şizofren Ş.Ç.'yi hamile bıraktı.

2-TACİZ
Üsküdar Altunizade metrobüs durağında E.D. isimli genç kadına sözlü tacizde bulunduğu iddia edilen R.U. hakkında bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

6 Ekim 2003 Pazar
1- TACİZ
Üsküdar Altunizade metrobüs durağında E.D. isimli genç kadına sözlü tacizde bulunduğu iddia edilen R.U. hakkında bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

7 Ekim 2013, Salı
1-YARALAMA / ÖLDÜRME
Manisa'da 7 ay önce eşi Fethiye Gökçen'i (32), bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklu yargılanan Ali Gökçen (34), 2. kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada, olaya müdahale eden polislerin sanık Gökçen'in eşini bıçaklamaya devam ederken bir yandan da elindeki kanları yaladığını açıklaması, herkesi şoke etti.

2-ŞİDDET / YARALAMA
İzmit kent merkezinde kimliği belirlenemeyen bir kapkaççı, herkesin gözü önünde A.A. adlı kadının çantasını alıp kayıplara karıştı.

3-CİNSEL İSTİSMAR / TECAVÜZ
Fethiye'de 19 yaşındaki Özge G.'nin ayrılmak istediği nişanlısıyla odaya kapatılıp cinsel ilişkiye zorlanması suçundan yargılanan kocası Taşkın G. ile 2 aileden 8 kişi değişik hapis cezalarına çarptırıldı. Ancak tüm cezalarda, 'hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına' karar verildi.

8 Ekim 2013, Çarşamba
1-TECAVÜZ
Siirt'in Baykan İlçesi'nde zihinsel engelli 12 yaşındaki N.G., adlı çocuğa tecavüz edip, cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 11 kişi tutuklandı.

2-TECAVÜZ
Çorum'un İskilip İlçesi'nde lise 2'nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki S.D.'ye tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuksuz yargılanan 39 yaşındaki Metin M. ile ilgili Cumhuriyet Savcısı mütalaasını sundu. Savcı, sanık hakkında 15 yıl hapis cezası istedi.

9 Ekim 2013, Perşembe
1-ÖLDÜRÜLME
Ağabeyi ile birliktelik yaşadığı gerekçesiyle eşini baltayla öldüren sanık, 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2-ŞİDDET
Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'nde, Karakoçan Lisesi'nde okuyan 2 erkek öğrenci, kız arkadaşlarına laf attıkları gerekçesiyle tartıştıkları işçilerin saldırısına uğradı.

3-TECAVÜZ
Aydın'da, yetiştirme yurdundan kaçan F.Y. (14) ve M.A.'ya (16) uyuşturucu verip tecavüz ettiği ileri sürülen iki kişinin de aralarında bulunduğu toplam 4 kişi gözaltına alındı. Bir kişi tutuklandı.

4-CİNSEL İSTİSMAR / TECAVÜZ
Siirt'in Baykan ilçesinde, ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki bir kız öğrenciye cinsel saldırı ve istismarda bulundukları gerekçesiyle 10 kişi tutuklandı.

11 Ekim 2013, Cuma
İzmir'in Urla İlçesi'nde bir lisede görev yaptığı sırada iddiaya göre 7 kız öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen edebiyat öğretmeni 38 yaşındaki O.O.Ö. önce mahkeme tarafından serbest bırakıldı, savcının itirazı üzerine tutuklandı.

12 Ekim 2013, Cumartesi
1-ÖLDÜRÜLME
Kerim Başbuğ ile nişanlısı Gülbeyaz Özcan arasında alacağı gelinliği beğenmeyince tartıştı. Özcan'ın nişan yüzüğünü elinden çıkarıp atmasına sinirlenen Başbuğ, nişanlısını sokak ortasında tabancıyla öldürdükten sonra başına sıktığı tek kurşunla intihar etti.

2-ÖLDÜRÜLME
Sevgilisinin kürtaj masrafını karşılamak için istediği parayı vermeyen 84 yaşındaki amcasını ve 74 yaşındaki yengesini öldüren Gökhan A. için iki kez müebbet istendi. Katil zanlısı, cinayeti tüyler ürperten ayrıntılarıyla anlattı.

3- ÖLDÜRÜLME
ABD'de eşini bıçakla öldürmekten suçundan 18 yıl hapis yatan ve 2 yıl önce de sınır dışı edilen Tufan Alçı (40), memleketi Osmaniye'nin Düziçi İlçesi'nde evlenmek isteğini kabul etmeyen B.A.'yı (40) satırla öldürmek istedi.

13 Ekim 2013, Pazar
1-YARALAMA
İzmit'te 59 yaşındaki Zekeriya K., yaklaşık 8 ay önce tanıştığı ve ara sıra borç para verdiği kadını, birlikte olma teklifini reddetmesi üzerine kolundan bıçakla yaraladı.

15 Ekim 2013, Salı
1-ÖLDÜRÜLME
Osmaniye'de 14 yaşındaki Ali Aparı, sulama kanalında ölü bulundu. Üç çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğu olan Ali Aparı’nın (14) cesedi Kadirli-Sumbas yolu üzerindeki Yusuf İzzettin Mezarlığı mevkiinde sulama kanalında bulundu.

16 Ekim 2013, Çarşamba
1-TACİZ
Antalya'da kız çocuklarına ve kadınlara cinsel organını göstererek tacizde bulunduğu iddia edilen 31 yaşındaki N.B., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

17 Ekim 2013, Perşembe
1-ŞİDDET / YARALAMA
Ordu'nun Fatsa ilçesinde kendisinden boşanmak isteyen eşini parkta döverek 16 yerinden bıçaklayan ve başında oturup ambulans bekleyen Mustafa İ. tutuklandı.

2-YARALAMA
Olay, dün saat 20.00 sıralarında merkez Selçuklu ilçesi Musalla Bağları Mahallesi’nde meydana geldi.

20 Ekim 2013, Pazar
1-ŞİDDET / YARALAMA
Adıyaman'da, çocukları tarafından dövülerek yaralandığı iddia edilen 45 yaşındaki Emine Üzümcü, hastanede tedaviye alındı.

2-Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde Servet T., ağabeyinin bir süre önce boşandığı eşi 26 yaşındaki Melek A.'yı tabancayla bacağından vurarak yaraladı. Servet T. ve yaralı kadının eski eşi, polis tarafından gözaltına alındı.

22 Ekim 2013, Salı
1-YARALAMA / ÖLDÜRME
Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde 27 yaşındaki Sanem Kulan'ın öldürülmesi, yengesinin babası 53 yaşındaki Hasan Yoldaş'ın da yaralanması olayında sır perdesi aralandı.

2-ŞİDDET / YARALAMA
Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde Servet T., ağabeyinin bir süre önce boşandığı eşi 26 yaşındaki Melek A.'yı tabancayla bacağından vurarak yaraladı. Servet T. ve yaralı kadının eski eşi, polis tarafından gözaltına alındı.

3-YARALAMA / ÖLDÜRÜLME
Ankara'nın Kazan ilçesinde 15 yıllık evli Biricik Sarıkaya sürekli tartıştığı, kendisine dayak attığı öne sürülen eşi Enser Sarıkaya'yı satırla boğazını keserek öldürdü. Eşini uyurken öldüren kadın, daha sonra balkonda intihar etti.

23 Ekim 2013, Çarşamba
1-TECAVÜZ / TACİZ
Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, 2009 yılında tecavüze uğrayan 13 yaşındaki kız çocuğunun, rapor alınması için zor kullanılarak Adli Tıp Kurumu'na götürülmesine karar verdi.

2-ÖLDÜRÜLME
Şırnak Cizre'de M.Ü. bir başka erkekle gezerken trafik kazası geçirdiğini iddia ettiği eşini öldürdü.

24 Ekim 2013, Perşembe
1-YARALAMA
Antalya'da 20 yaşındaki O.C.B., eski kız arkadaşı 18 yaşındaki A.Ö'nün annesi Neslihan Ö.'yü bıçakla yaraladıktan sonra eve gelen polislerken kaçmak isterken 2'nci kattan atladı.

25 Ekim 2013, Cuma
1 CİNSEL İSTİSMAR
Zonguldak'ta, "Abla arkanda böcek var" diyerek yaklaştığı 25 yaşındaki B.Ö.'ye bıçakla tehdit edip cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan 19 yaşındaki Abdullah Sezer, 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

2-ÖLDÜRÜLME
Ankara'da apartman yöneticisi 47 yaşındaki kadın öğretmen kazan dairesinde ölü bulundu. Cinayet zanlısı olarak kapıcı gözaltına alındı.

3-ÖLDÜRÜLME
Bursa'da, 31 yaşındaki Sinem Çalışkan, işyerinden çıktığı sırada otomobiline binen boşanma davası açtığı eşi 33 yaşındaki Erhan Çalışkan tarafından 7 kurşunla öldürüldü.

4-Giresun'da, sabah okula gitmek için evden çıkan Edebiyet öğretmeni 43 yaşındaki F. T.'ye, boşandığı eşi 51 yaşındaki Mehmet Ergün tabancayla kurşun yağdırdı.

26 Ekim 2013, Cumartesi
1-ÖLDÜRÜLME
Mersin'de 24 yaşındaki Reber D., kendisini aldattığını öne sürdüğü nişanlısı, 23 yaşındaki Neslihan K.'yi başını kayalıklara vurarak öldürdü.

2-ŞİDDET
Adana'da ikinci evliliğini yapan 30 yaşındaki Meryem T., tartıştığı eşi 47 yaşındaki Embiya T. tarafından sokağa atıldı.

3-YARALAMA
Gaziantep'te, 39 yaşındaki Hacı Bayram Ş., tartıştığı ayrı yaşadığı 32 yaşındaki eşi Gülbeyaz Ş.'ye, 16 yaşındaki kızı B.Ş.'nin gözü önünde tabancayla ateş etti.

27 Ekim 2013, Pazar
1-ŞİDDET
Şanlıurfa'da, 34 yaşındaki 3 çocuk annesi Vahide Muhammed isimli Suriye uyruklu kadın, kocası tarafından dövülerek hastanelik oldu.

2-ÖLDÜRÜLME
İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde, 28 yaşındaki Serdar Biberoğlu, bir yıl önce ayrıldığı nişanlısı 23 yaşındaki Nuray Çelik ile babası 59 yaşındaki Hasan Çelik'i av tüfeğiyle öldürdü.

3-ÖLDÜRÜLME
Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde aralarında husumet bulunan kişiyi av tüfeğiyle ağır yaralayan, eşini de öldüren şahıs ardından intihar etti.Edinilen bilgiye göre olay, Cumhuriyet Mahallesi, Karacaali Kümesi, Çağdaş Sokak’ta meydana geldi. Kamuran Yılmaz (54), aralarında husumet bulunanYaşar Tuna’nın (33) evine giderek, Yaşar Tuna’ya ve imam nikahlı eşi Azize Savran’a (32) av tüfeğiyle ateş etti. Azize Savran olay yerinde hayatını kaybederken, Yaşar Tuna ise Sarıgöl Devlet Hastanesine ardından ambulansla Salihli Devlet Hastanesine kaldırıldı.

28 Ekim 2013, Pazartesi
YARALAMA
Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bir şahıs, bıldırcın avlamak isterken eşi ve kızını yaraladı.İslahiye ilçesine bağlı Şahmeran köyünde biber toplamaya giden M.K., av tüfeği ile bıldırcın avlamak istedi. Ateş açan şahsın tüfeğinden sıkan saçmalar bıldırcın yerine eşi A.K. ve 7 yaşındaki kızı T.K.’ye isabet etti. Saçmalarla yaralanan anne ve kızı İslahiye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

29 Ekim 2013, Salı
1-ÖLDÜRÜLME
Van'ın Saray ilçesinde, 31 yaşındaki evli oğlunun eşi ile tartıştıktan sonra intihar ederek canına kıydığını öğrenen 57 yaşındaki baba Mevlüt Bedir, evi terkedip dayısının evinde bulunan gelinini silahla öldürdü.

30 Ekim 2013, Çarşamba
1-ÖLDÜRÜLME
Tekirdağ'da 2007 yılında ortadan kaybolan ve kemik parçaları bulunan 19 yaşındaki Meral Yapıcı ile 17 yaşındaki Nefise Kıran'ın bütün vücut parçalarının bulunması için 5 günden bu yana sürdürülen çalışmalara, ceset bulmada eğitimli köpeklerin bugün dinlendirilmesi için ara verildi.


İHD İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..