17 Kasım 2013

İzmir'de 25 Kasım

İzmir Torbalı'da "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Haftası" kapsamında bir etkinlik yapıldı

İzmir'de 25 Kasım
İzmir Torbalı'da Alevi Bektaşi Derneği Kadın Komisyonu tarafından "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet Haftası"na yönelik etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte Türkiye'de ve dünyada kadına yönelik şiddete karşı alanlara çıkılması yönünde çağrı yapıldı.

Etkinlikte ilk olarak '25 Kasım kadına yönelik şiddetin tarihçesi anlatıldı. Sırayla yapılan sunumlarda şiddet konusu işlendi. Ayrıca sunumlarda kadınların yaşadığı emek sömürüsüne de değinildi. Sunumların ardından "Kadına Yönelik Şiddet" konulu sinevizyon gösterimi yapıldı.

Gösteriminin ardından Torbalı Alevi Bektaşi Derneği tarafından şiir ve müzik dinletisi verildi. Etkinlikte HDP, BDP, Torbalı Devlet Hastanesi SES Temsilciliği ile Alınteri Gazetesi İzmir temsilciliğinin mesajları okundu.

Daha sonra Haziran İsyanı'nda ölümsüzleşen direnişçilerin mahkemelerine duyarlılık çağrısı yapılarak 2 Aralık'ta üçüncü duruşması görülecek olan Ethem yoldaşın duruşmasına katılım çağrısı yapıldı.

Çağrılar ve mesajların ardından Torbalı Alevi Bektaşi Derneği Şiir Komisyonu tarafından Adnan Yücel ve Ahmet Arif şiirleri seslendirildi.

Etkinlik şiir dinletisinin ardından türkülerle sonlandırıldı.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..