05 Aralık 2013

Kasım'da 22 kadın öldürüldü

Erkekler Kasım’da 22 kadını öldürdü, 12 kadına tecavüz etti. Kadınların yüzde 68’ini kocaları ve eski kocaları öldürdü

Kasım'da 22 kadın öldürüldü

Erkekler Kasım'da 22 Kadın Öldürdü


Çiçek Tahaoğlu

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Kasım’da 22 kadını öldürdü, 12 kadına tecavüz etti, 25 kadını yaraladı, 27 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

Kadınların yüzde 27’si boşanmak istedikleri ya da eski kocalarının barışma teklifini kabul etmedikleri için öldürüldü.

Tecavüzlerin yüzde 58’i ev, okul ve kadınların alıkonuldukları mekanlarda; yüzde 42’si sokakta yaşandı. Tacizlerin yüzde 74’ü tanıdık erkeklerden geldi.

2013’ün ilk 11 ayında erkekler 190 kadın öldürdü, 160 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 195 kadını yaraladı; 150 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

Cinayet
Erkekler Kasım’da 13 ilde 22 kadın ve üç erkeği öldürdü.
Dört kadın boşanmak istediği için, iki kadın ise boşandıkları kocaları tarafından öldürüldü. Kadınlardan biri polise şikayette bulunduğu, biri kocası hakkında uzaklaştırma kararı çıkarttığı halde öldürüldü.

Gelinini boğarak öldüren bir erkeğin daha önce de karısını öldürdüğü için kısa süre hapis yattığı ortaya çıktı. Bir erkek ise sokakta bir kadını taciz ettiği için hüküm giydikten sonra tahliye olunca, o kadınının ailesinden üç kişiyi öldürdü.

Kadınların yüzde 68’ini kocaları ve eski kocaları öldürdü. 13 kadını kocaları, ikisini eski kocaları, ikisini babaları, birini nişanlısı, birini kayınpederi, birini kocasının ailesi, birini evine giren hırsız, birini ise kızının tacizcisi öldürdü.

Cinayetlerde en çok ateşli silahlar ve bıçak kullanıldı. Dokuz kadın ateşli silahlarla (ikisi pompalı tüfek, biri av tüfeği, diğerleri tabanca), yedisi bıçakla, üçü boğularak, biri dövülerek, biri işkenceyle, biri balkondan aşağı atılarak öldürüldü.

Kasım’da öldüren erkeklerin yaşı 19 ila 79, katledilen kadınların yaşı 18 ila 80 arasında değişti.

En çok kadın katli İstanbul’da gerçekleşti. Kadın katlinin yaşandığı iller Adana (3), Ankara, Antep, Aydın, Balıkesir (2), Diyarbakır (2), Elazığ, İstanbul (6), Kayseri, Kocaeli, Kütahya, Malatya ve Ordu.

Tecavüz
Kasım’da erkekler 11 ilde 12 kadına tecavüz etti. Beş kadın tecavüzün ardından fuhşa zorlandı.

Yedi kadına tanımadıkları erkekler, beşine tanıdıkları erkekler tecavüz etti: İki kadın eniştelerinin, biri erkek kardeşlerinin, biri öğretmeninin, biri arkadaşının tecavüzüne uğradı.

Dört kadın sokakta, üç kadın evde, üçü alıkonuldukları mekanlarda, biri arabada, biri okulda tecavüze uğradı.

Kasım’da tecavüz eden erkeklerden ikisi imam, biri kilise pastörüydü.
Tecavüz olaylarının yaşandığı iller Afyon, Antalya (2), Bolu, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Mardin, Sakarya, Samsun ve Tekirdağ.

Şiddet – yaralama
Erkekler Kasım’da 18 ilde 25 kadını yaraladı.

Kadınların yüzde 88’i en yakınındaki erkeklerden şiddet gördü. 11 kadını kocaları, üçünü eski kocaları, üçünü sevgilileri, üçünü erkek kardeşleri, birini babası, birini oğlu, birini eski damadı, ikisini tanımadığı erkekler yaraladı.

İki kadın boşanmak istedikleri için kocaları tarafından ağır yaralandı; birinin kocası hakkında uzaklaştırma kararı vardı. Bir erkek, karısını öldürdüğünü düşünerek polise teslim oldu.

Kasım’da şiddet uygulayan erkeklerin yaşı 16 ila 67, şiddete maruz kalan kadınların yaşları 19 ila 51 arasında değişti.

En çok şiddet Kocaeli’de yaşandı. Erkek şiddeti yaşanan iller Adana (2), Ankara, Aydın, Bursa, Elazığ, Erzurum, Gebze, İstanbul (2), İzmir, Kırıkkale, Kocaeli (4), Konya (2), Manisa, Muğla, Samsun (2), Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak.

Taciz
Erkekler Kasım’da 12 ilde 27 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu.

Kadın ve kız çocuklarının yüzde 74’ünü tanıdıkları erkekler taciz etti. Bir kadın akrabaları, biri babası, ikisi iş arkadaşları, biri kayınpederi, biri komşusu, 12 kız çocuğu okul çalışanı, iki kız çocuğu öğretmenleri tarafından taciz edildi. Yedi kadın ise tanımadıkları erkeklerce taciz edildi.

Kasım’da kız çocuklarına yönelik taciz olaylarının neredeyse tamamı okulda yaşandı. Bir kız çocuğu zorla bindirildiği araçta tacize uğradı.
Dört kadın sokakta, üçü evde, ikisi işyerinde, biri asansörde, ikisi telefon aracılığıyla cinsel tacize uğradı.

Kasım’da tacizcilerin yaşı 25 ila 82; tacize maruz kalan kadın ve kız çocuklarının yaşı 13 ila 41 arasında değişiyor.

Taciz vakalarının yaşandığı iller Afyon, Antep (12), Aydın, Bartın, İstanbul (3), İzmir (2), İzmit, Konya, Nevşehir, Osmaniye, Samsun ve Trabzon (2).

Şiddetin doğurduğu şiddet
Kasım’da üç ilde şiddet şiddeti doğurdu.
Sakarya ve İstanbul’da iki erkek, kız kardeşlerine şiddet uygulayan kocaları öldürdü. Konya’da şiddet gören bir kadının erkek kardeşleri, evi pompalı tüfekle basıp yedi kişiyi yaraladı.
 
Bölgelere göre
Kasım’da 34 ilde 89 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı.
En çok şiddet yine Marmara’da yaşandı.

89 şiddet vakasından 24’ü Marmara, 16’sı Güneydoğu Anadolu, 12’si İç Anadolu, 12’si Ege, 11’i Karadeniz, sekizi Akdeniz, altısı Doğu Anadolu bölgelerinde gerçekleşti.

Bianet

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..