12 Aralık 2013

Ege'de çifte saldırı

Sivil faşist güruh, satır ve sopalarla yurtsever-devrimci öğrencilere saldırdı. Beş öğrenci gözaltına alındı, dört öğrenci yaralı

Ege'de çifte saldırı
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Alperen Ocakları'na üye otuz kişilik bir sivil faşist güruh fakülte önünde oturan yurtsever ve devrimci öğrencilere saldırdı.

Satırlar ve sopalarla saldıran sivil faşistlerle yurtsever-devrimci öğrenciler arasında yaşanan arbedede iki öğrenci satırla elinden, Yenikapı Tiyatrosu oyuncusu Mehmet Küçükgünaydın da başına gelen taş ile kafasından yaralandı.

Arbededen sonra sivil faşistler fakülteden uzaklaşırken kampüse polis girdi. Edebiyat Fakültesi’ne sığınan öğrencilere TOMA’larla gazlı su sıkılırken, çevik kuvvet polisleri de fakültenin kapısını kırarak öğrencileri ve öğrencilerini koruyan öğretim görevlilerini darp etti. Bu sırada daha sonra darp raporu da alan Prof. Nilgün Toker de darp edildi. Polis, öğrencilerden Pınar Özel, Utku Karaçanta, İlkyaz Ergen, Samet Uslu ve Cenk Barış'ı gözaltına aldı.

Polisler fakülteden çıktıktan sonra öğrenciler de fakülte önüne geldi. "Her yer Taksim her yer direniş!", "Ethem'in katili üniversiteden defol!", "Ege faşizme mezar olacak!" sloganlarıyla bekleyişini sürdüren yaklaşık 200 öğrenci, rektörlük önüne yürüdü.

Arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen öğrencilerin önü polis barikatıyla kapatıldı. Bu arada yapılan görüşmelerde gözaltına alınan öğrencilerin akşam saatlerinde serbest bırakılacağı sözü verildi. Bunun üzerine öğrenciler fakülte önüne döndüler.

Öğrencilerin ve polisin fakülte önündeki bekleyişi sürüyor.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..