29 Aralık 2013

Rüşvetçiye değil, kadınlara koruma!

İstanbul Kadın Dayanışması Şişli AKP önüne yürüyerek yolsuzluğu ve rüşveti protesto etti

Rüşvetçiye değil, kadınlara koruma!
Şişli-Cevahir önünde buluşan kadınların, üzerine sloganlar yazdıkları ayakkabı kutuları ve şemsiyeler taşıdıkları görüldü. “Bize ahlak dersi verenlerin ayakkabı kutularından taşan ahlaksızlıklarını yüzlerine vuracağız” sözleriyle yürüyüşü başlatan kadınlar, Şişli/AKP önüne doğru yürüyüşe geçti.

Sık Sık “Rüşvetçiye değil, kadınlara koruma!”, “Korunmak için rüşvet mi gerek!” sloganlarıyla kadın cinayelerine de dikkat çeken eylemciler, AKP önüne gelerek hükümeti protesto ettiler. AKP Şişli İl Binası’nın önünün çevik kuvvet ve TOMA ile korunmaya alındığı görüldü.

Burada yapılan basın açıklamasında AKP’nin gerici muhazafakar tavırlarıyla kadınlar üzerinde kurmaya çalıştığı baskıya, ortalığa saçılan yolsuzluğa dikkat çekilerek “Bizleri evin tozuyla, çocuğun yemeğiyle hapsetmek isteyenlere, bedenimizden emeğimizden çalanlara karşı sırtımızdan geçinen bu kadın düşmanlarına karşı sokağa çıkmanın vaktidir” denildi.Yürüyüşün hayatlarını kaybeden Fadime Ayvalıtaş ve Niran Encü için de yapıldığı vurgulanarak, Sebahat Tuncel’e verilen hapis cezasının onaylandığı hatırlatılarak “kadınlar olarak kimseyi AKP’nin eline vermeyeceğiz!” denildi.

Basın açıklamasnın okunmasının ardından eylem sonlandırıldı.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..