17 Ocak 2014

Saldırı protesto edildi

Marmara'daki faşist saldırıları protesto etmek için toplanan öğrenciler, Haydarpaşa Kampüsü'nden saldırı haberi gelince oraya yöneldiler

Saldırı protesto edildi
Marmara Üniversitesi'nde yaşanan faşist saldırıları protesto etmek için Kadıköy Boğa'da saat 14:00'de bir araya gelmeye başlayan öğrenciler, Haydarpaşa Kampüsü'nden gelecek olan öğrencileri beklerken Haydarpaşa Kampüsü'nde saldırı olduğu haberinin gelmesi üzerine arkadaşlarına destek olmak için Haydarpaşa Kampüsü'ne doğru koşmaya başladılar.

Ne olduğunu anlayamayan polis resmen şaşkınlıkla kalakaldı. Öğrencilere yetişemedi, polis hareket etmeye başladığında gençler Kadıköy'e inmişti bile. Öğrencilerin üç katı olan polisler hiçbir müdahalede bulunamadılar. Boğa'daki öğrenciler Haydarpaşa Kampüsü'ne ulaştıklarında polis daha Kadıköy Rıhtım'a yeni ulaşmıştı.Haydarpaşa Kampüsü'nde bir araya gelen öğrenciler kortej oluşturarak "Marmara faşizme mezar olacak!", "Katil polis üniversiteden defol!", "Yaşasın devrimci dayanışma!", "Kürdistan boristan jibo faşistan!", "Faşistlerden hesabı gençlik soracak!", "Her yer Marmara, her yer direniş!", "Kana kan intikam!", "Yaşasın halkların kardeşliği!", "Üniversiteler bizimle özgürleşecek!" sloganları atarak yürüdüler.Polis, TOMA ve Akreple korteji takip ederek pisikolojik baskı uygulamaya kalktı ancak başarılı olamadı. Öğrenci gençlik Kadıköy Boğa'ya geldikten sonra yaklaşık bir saat alanı terk etmedi. Bu arada kitleyi provoke etmeye çalışan Kemalist genç bir kadın slogan atarak gerginlik yaratmaya çalıştı ancak öğrenciler onu dikkate bile almadılar.Marmara Üniversitesi'nden de gelişler olduktan sonra basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması hem Kürtçe, hem de Türkçe olarak yapıldı.

Basın açıklamasının ve yürüyüşün bir bölümünü video olarak yayınlıyoruz:


RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..