24 Ocak 2014

Melek'in işkenceyle ölümü

Ağrı’da işkenceyle Melek Karaaslan’ın ölümüne sebebiyet veren kocası ve kocasının ailesi hapis cezasına çarptırıldı

Melek'i İşkenceyle Öldürmenin Cezası 8 Yıl


Ağrı'da tuvalete bağlanmış halde bulunan Melek Karaaslan'ın ölümünden sorumlu olan ve tutuksuz yargılanan kocası ve aile fertleri 2 yıl ile 8 yıl arası hapis cezalarına çarptırıldı.

Ağrı’da sistematik şiddet ve işkenceyle Melek Karaaslan’ın ölümüne sebebiyet veren kocası ve kocasının ailesi hapis cezasına çarptırıldı.

Dün yapılan son duruşmada, tutuksuz yargılanan ve haklarında müebbet hapis istenen dört sanıktan, kocası Ferdi 8 yıl 4 ay, kayınpederi Kutbettin ile kayınvalidesi Naciye Karaaslan 6 yıl 3’er ay, babası Kasım Levent ise 2 yıl 1ay hapis cezasına mahkûm oldu.

Melek Karaaslan’nın babasının avukatı, “Müvekkilimin beraatı için Yargıtay’a temyiz başvurusu yapacağız. Ayrıca diğer sanıklar hakkında verilen kararda cezayı az bulmaktayız. Kararın yerinde olmadığını düşünüyoruz, bu hususta da temyiz hakkımızı kullanacağız” diye konuştu.Ne olmuştu?
Ağrı'da 16 yaşında çobanlık yapan Ferdi Karaaslan ile evlendirilen Melek Karaaslan'a eşi ve eşinin ailesi tarafından şiddet uygulanmaya başladı.

Kocasının ailesi tarafından 18 yaşında eksi 30 derecede sokakta doğum yapmak zorunda bırakıldı ve ölü çocuk doğurdu. Giderek daha fazla şiddet gören Karaaslan, akli dengesini de yitirmeye başladı.

Şiddetten kaçan Karaaslan, babası Kasım Levent tarafından ailesinin yanına geri getirildi ancak bir müddet sonra kocasının evine geri gönderildi.

Ailenin kızının hayatından şüphe etmesi üzerine polisle eve baskın yapıldı ve genç kadının tuvalete kapatıldığı anlaşıldı. Bunun üzerine baba Levent, damadı Ferdi Karaaslan ve ailesinden kızına şiddet gösterdiği gerekçesiyle şikayetçi oldu.

30 kiloya düşen Melek Karaaslan polisler eşliğinde Ağrı Devlet Hastanesi'ne götürüldü. "Öldüremedikleri için ölüme terketmişler" denilen ve ruh sağlığını kaybeden Melek Karaaslan daha sonra Ankara'ya sevk edildi. Ancak yapılan müdahalelere rağmen Karaaslan 25 Temmuz'da hayatını kaybetti.

Bianet

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..