25 Ocak 2014

Kadınların korkulu rüyası

Kocası, uyumakta olan Mubarek Turan'ı boğazına üçlü prizin kablosunu dolayıp akım vererek katletti. Bir kadın daha öldürüldü!..

Diyarbakır Huzurevleri Mahallesi... 133. Sokak... Kocası, uyumakta olan Mubarek Turan'ı boğazına üçlü prizin kablosunu dolayıp akım vererek katletti. Bir kadın daha öldürüldü!..

Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti daha duymayalım. Kimisi işkenceyle, kimisi boğazlanarak, kimisi pompalı tüfekle, kimisi uçurumdan itilerek, en son da uyurken elektrik akımı verilerek katledilen kadınlar. Kapitalizm vahşileştikçe, sömürü arttıkça, kölelik dayatıldıkça, kadının metalaşması ve erkek egemen zihniyet gericiliği de tavan yapmaya ve katletmeye devam edecek. Erkekler katletmeyi ve katletme yollarını devletin uyguladığı akla hayale sığmayan katliamlardan öğreniyor.

İşçiler emekçiler; dünyayı varedenler, içinde bulundukları çürümüş, iflas etmiş olan vahşi kapitalizmin kendilerini ne hale getirdiğini göremediklerinden birbirlerini katletmeye devam ediyorlar. Yoksulluk, fakirlik, açlık, işsizlik, çaresizlik, bunalımlar... bu çığrından çıkışı tetikliyor. Asıl görmemiz gereken ve yok etmeye çalışmamız gerekin bu sömürü, sistemi olduğudur. Bunu başardığımız da şunu da çok iyi anlayacağız: emek özgürleşmeden insanlık insanca, sınıfsız, sömürüsüz, eşit yaşayacağımız bir dünyayı kuramayacağız.Erkekler bu cinayetlerin temelinde kapitalizmin yattığını, kadınlar hiç kimsenin hegemonyası altında olmayacaklarını, ne erkeklerin kadınlar olmadan, ne de kadınların erkekler olmadan dünyanın var olamayacağını anladıklarında, daha da önemlisi birbirlerini katletmek yerine emeklerine, onurlarına, geleceklerine sahip çıkıp bütün bu vahşi kıyıcılığı koşullayan özel mülkiyet sistemini yok etme bilincine vardıklarında işe o zaman tüm insanlık kurtulacak!.. işte o zaman bizi birbirimize katlettirenler kendi fermanlarını çoktan çıkardığımızı anlayıp korkacaklar ama nafile...

Onlar şimdi seyrediyorlar, kendi yaratıkları canileri, cellatları, katledilenleri... Sapın kendilerine dönmemesi için de durmadan ortaya yeni yollar, yeni manipülasyonlar, yeni kışkırtma oyunları atıyorlar. Ama o yol bitecek ve insanlık kazanacak.

Artık kadınlar katledilmesin, işçiler, çocuklar ölmesinler, öldürülmesinler, çocuklar anasız, çocuklar öksüz kalmasın diyoruz.

[Alınteri okuru]

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..