28 Ocak 2014

Yapı Sinema Günleri

Sanatın piyasalaştırıldığı, halkın ulaşamayacağı şekilde ücretlendirildiği bugünlerde sinema günlerini başlatıyoruz

Yapı Sinema Günleri
Yapı Sanatevi sinema günleri başlıyor…

Sanatın piyasalaştırıldığı, halkın ulaşamayacağı şekilde ücretlendirildiği, toplum için sanat yerine piyasa için sanatın icra edildiği buna karşın halkı sırtından kazanılan vergilerin ayakkabı kutularına sıkıştırılarak çalındığı şu günlerde Radyo-Televizyon, Sinema ve Tiyatro bölümlerinde okuyan arkadaşlarımızın hazırladığı film seçkileriyle gerçekleştireceğimiz “film okumaları” ile başlatıyoruz sinema günlerimizi…

Gerek sanat camiasından gerekse akademisyen dostlarımızdan alacağımız katkılarla zenginleştireceğimiz ve sizlerin de katılımıyla toplumcu-gerçekçi bir sinema atölyesine evriltmeyi hedeflediğimiz sinema günlerimize bütün emekçi halkımızı ve öğrenci arkadaşlarımızı davet ediyoruz.

Gösterimlerin içeriği kolektif katılım ile belirlenecek olup gösterime sunulacak eserler gerek teknik boyutları ile gerekse içerik yönünden incelenecektir.

Etkinliklere katılım ücretsiz olup katılım sürekliliğini sağlamak ve paylaşımda bulunmak ön planda tutulacaktır.

Bu kapsamda işleyecek olan “Sinema Günleri” ilk etkinliklerinin ilkini 1 Şubat 2014 Cumartesi günü Costa-Gavras’ın “Ölümsüz” isimli eseri ile gerçekleştirecektir.
Ölümsüz (Z), Costa-Gavras tarafından 1969 yılında Vassilis Vassilikos‘un yazdığı aynı adlı bir romanından beyazperdeye uyarlanan siyasal serüven türünde bir Fransız filmidir. Solcu partinin milletvekili olan Yves Montand, barış savunucularının gösterisinde devletin sağ kanadının organize ettiği bir suikaste kurban gider.

Cinayetin hemen arkasından devlet ve ordu görevlilerinin yaptıkları tek şey, olayı örtbas etmek için gerekli delilleri ortadan kaldırmaktır. Fakat prosedür gereği açılan davaya atanan savcı, olayın derinlerine indikçe karşılaştığı akıl almaz gerçeklerle yılmadan tıpkı bir dedektif gibi araştırmasına devam eder. Ama bu araştırması sırasında karşısına çıkan engeller, devletin içinde tahmininden de derin makamlardan gelecektir.

Z, hükümetlerin yargı üzerindeki oyunlarını, polisin aşırı sağcılığın kollanması ve korunmasındaki rolünü açıkça anlatmaktadır. En İyi Yabancı Film Oscar'ının da sahibi olan Z, politik ve toplumsal olaylara duyarlılığını sinemasına taşıyan yönetmen Costa Gavras imzasını taşımaktadır.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..