06 Şubat 2014

Sinema günleri...

Yapı Sanatevi Sinema Günleri 2. haftasında da devam ediyor… Charlie Chaplin'in yönetip oynadığı Büyük Diktatör...

Sinema günleri...
Tiyatro oyunlarının sansüre uğrayarak gösterimden kaldırıldığı, özel tiyatro ücretlerinin bilet fiyatlarına konulan fahiş vergi oranlarıyla halkın ulaşamayacağı bedelleri bulduğu, Gezi direnişinde devlet terörüyle katledilen arkadaşlarımızın dava süreçlerinin gerek Adalet Bakanlığı dehlizlerinde kaybedilmek istendiği, gerekse mahkemelerinde aileleriyle dalga geçilmek istendiği, buna karşın halkın vergileriyle kazandıkları paraları ayakkabı kutularına sokarak çalanların, Ortadoğu'ya Başbakanlık korumasında TIR'larla silah taşıyanların, Cumhurbaşkanı olma niyetiyle Avrupa turlarına çıktığı ve fiilen işletmeye çalıştıkları diktatörlüklerini dünya kamuoyunda da meşruiyet kazandırmaya çalıştıkları şu günlerde;

Bu diktatör özentilerinin esin kaynağı olan bir dönemin, Nazi Almanyası'nın ve bir diktatörün / Hitler’in politik bir komedi şeklinde ele alındığı The Great Dictator / Büyük Diktatör filmini ele alıyoruz.

Gösterimlerin içeriği kolektif katılım ile belirlenecek olup gösterime sunulacak eserler gerek teknik boyutları ile gerekse içerik yönünden incelenecektir.

Etkinliklere katılım ücretsiz olup katılım sürekliliğini sağlamak ve paylaşımda bulunmak ön planda tutulacaktır.

Bu kapsamda işleyecek olan “Sinema Günleri” etkinliklerinin ikincisini 8 Şubat 2014 Cumartesi günü Charlie Chaplin'in yönettiği ve başrolü Paulette Goddard ile paylaştığı, 1940 ABD yapımı politik komedi filmi olan The Great Dictator-Büyük Diktatör ile gerçekleştireceğiz.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..