15 Şubat 2014

Hama'da Alevi katliamı

Suriye'de cihatçı çeteler aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu kırk iki sivili katletti. Gerçek sayı kimbilir kaçtır...

Hama'da Alevi katliamı
Ne emperyalist bloklar ne Esad! Emperyalistler Suriye'den defolun!

Suriye'de emperyalistlerin hegemonya çatışmaları yeni boyutlar kazandığı, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölge devletlerinin aktif rol oynadığı gerici iç savaş insanlık trajedisi sayfaları açmayı sürdürüyor. Kadın çocuk demeksizin yeni katliamlarla!..

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi, Suriye’nin Hama kırsalındaki Alevilerin yaşadığı Maan Köyü'nde katliam gerçekleştirdi. Cihatçı çeteler aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu kırk iki sivili katletti. Gerçek sayı kimbilir kaçtır!

Yetmedi, Suriye’de katlettikleri sivilleri ‘Esad yanlısı’ olmakla suçlayarak, farklı bölgelere ortak operasyonlar düzenleyen cihatçı çeteler kendi aralarında kanlı çatışmalara devam ediyorlar.

Emperyalistler, mezhepçilik ve ırkçılık üzerinden sürdürmek istedikleri hegemonyalarını yeni katliam çeteleri ile yeniden üretmeye devam ediyorlar. Dün Türkiye'de adları Hizbullah'tı, bugün Suriye'de Alevi köyünü kana bulayan El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi... Adları (IŞİD) veya rakibi El-Nusra cephesi olmuş ne farkeder! "Onları Müslüman yaptık" diye haykıran emperyalistlerin beslemesi AKP Hükümeti'nin baş çektiği bölge egemenlerinin lojistik desteğe boğduğu katillerin kim olduğunun ne önemi var!

Bir yanda sırtını Rusya ve Çin'in başını çektiği emperyalist bloka dayayan gerici Esad rejimi, diğer yanda ABD'nin başını çektiği emperyalist cephe. Emperyalist blokların egemenlik çatışmasının kışkırtıp büyüttüğü Suriye'deki gerici iç savaşın büyüyeceği yeni katliamların habercisi olacağı kesindir.

İç savaş egemenlik sürdürmenin aracı
"Burjuva toplumu, tüm kahramanlık yoksunu varoluşuna rağmen, bu topluma vücut vermek için kahramanlık, fedakârlık, iç savaş ve ulusal savaşlara ihtiyaç duymaya” devam ediyor. (Marks, 18. Brumaire)

Şimdide ÖSO içerisinde ağırlığı olan belli güçlerin kontrolden çıkması üzerine ABD, Suudi Arabistan ve Katar'ın desteğiyle, “ılımlı İslam” projesi üzerinden ÖSO'dan koparılan silahlı gruplarla İslami Cephe kuruldu. Bunların yeni bir ‘Uyanış Konseyi’ rolü oynaması isteniyor. Bu doğrultuda cephane ve para desteğinin aktığı İslami Cephe sadece rejimle değil El-Kaide ve IŞİD'la da çatışıyor.

Faşist Türk devleti ise savaşın doğrudan bir cephesidir. Suriye’de gerçekleştirilen katliamların sorumlularında biridir.

Katliamları durdurmanın yolu sadece ve sadece dünya emekçilerinin, dünya halklarının ayağa kalkması ile mümkündür.

Suriye’de katliamlara son!
Emperyalistler ve uşakları Suriye’den defolsun!

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..