15 Şubat 2014

Köln'de katliam protestosu

Alevi köyü Maan'a karşı girişilen vahşi saldırıyı protesto etmek için dün Köln'de eylem vardı

Köln'de katliam protestosu

Köln’de Suriye’deki katliamı protesto yürüyüşü


YAŞANACAK DÜNYA

14 Şubat, Cuma günü Köln‘de miting ve yürüyüş vardı. Eylemi, yakın zamanda kurulan Enternasyonal Eylem Birliği (Internationalistische Aktion Bundnis) organize etti.

Geçtiğimiz günlerde Suriye‘de bir Alevi köyüne silahlı gerici çetelerin saldırması sonucu yapılan katliam protesto edildi. Gerici yobaz gözü dönmüşlerin kadın çocuk demeden gerçekleştirdiği vahşet lanetlendi.

Miting saat 17:00'de Ebertplaz‘da başladı. Yoğun yağmura rağmen yüzlerce kişi miting yerinde buluştu. Eylem çağrıcıları arasında yer alan Yaşanacak Dünya adına yapılan konuşmada, bugün Ortadoğu‘da ve Suriye‘de yaşanan vahşetin ve kirli savaşın, yıllardır yürütülen emperyalist politikaların bir sonucu olduğunun altı çizildi. Bölgede gerici ve faşist rejimlerin desteğindeki İslami çetelerin kendi aralarında iktidar kavgaları olduğu halde söz konusu olan ezilen halklar olunca işbirliği yaptıkları ve birlikte saldırdıkları, bunun son örneğinin ise Alevi köyüne yapılan vahşi saldırıda görüldüğü vurgulandı. Bu katliamların hesabının sokakta hep birlikte omuz omuza yürütülecek savaşta sorulacağı bilinciyle hareket edilmesi gerektiği bir kez daha hatırlatıldı.

Sloganların hiç hız kesmediği miting boyunca değişik kurumlar da kısa konuşmalar yaptılar. Ardından Köln Hbf.a doğru yürüyüşe geçildi. Alevi derneklerinden grupların da katılım gösterdiği yürüyüş boyunca kitlenin öfkeli haykırışları ve coşkusu hiç dinmedi. Sağanak yağmura rağmen yürüyüşe kitlesel olarak devam edildi.

Yaşanacak Dünya, Alınteri, Yaşamevi’nin bayraklarıyla katıldığı eylemde Porz Alevi Derneği pankartıyla, Köln AKM, Kaldıraç, ADHK, AGİF, Bir-Kar, Rota Aktion, kimisi bayraklarıyla olmak üzere yer aldılar.

Yol TV de çekim ekibiyle birlikte eylem alanındaydı.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..