16 Şubat 2014

Madenciler göçük altında

Güney Afrika’nın Johannesburg kenti yakınındaki yasa dışı bir altın madeninde çalışan 200’den fazla işçi göçük altında kaldı.

Al Jazeera'ye konuşan acil durum servisi yetkilileri, şu ana kadar yeraltındaki 30 işçiyle iletişime geçtiklerini açıkladı. Bu işçilerden alınan bilgiye göre, yaklaşık 200 madenci daha göçük altında.

Benoni bölgesindeki bir stadyumun arkasında kazısına devam edilen yasa dışı madende çalışanlar, Cumartesi günü yeraltına inmişti.

Belediye kurtarma ekipleri, büyük bir kaya parçasının düşerek madencilerin çıkış yolunu tıkadığını söyledi. Kurtarma çalışması sürüyor.Dünyada en çok altın üretilen ülke olan Güney Afrika’da, yasadışı madencilik çok yaygın. İşçiler güvencesiz ve tehlikeli koşullarda çalıştırıyorlar.

2009'da yine bir altın madeninde çıkan yangın nedeniyle en az 82 yasa dışı çalıştırılan madenci ölmüştü.

El Cezire

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..