18 Şubat 2014

Greif'te 9. gün...

16:40 Taksim'den dönen işçiler fabrika önünde bekleyen arkadaşları tarafından slogalarla karşılandılar

Greif'te 9. gün...
16:40
Taksim'den dönen işçiler fabrika önünde bekleyen arkadaşları tarfından, "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!", "İşgal, grev, direniş!", "Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!" slogaları ve alkışlarla karşılanarak fabrikaya girdiler.

15:40
Greif işçileri yaptıkları basın açıklamasında 3 temel talepleri kabul edilmediği sürece direnişi bitirmeyeceklerini belirttiler. Bunları: Taşeronluğun kaldırılması, sendikanın direnişi sahiplenmesi ve çalışma koşullarıın iyileştirilmesi olarak özetlediler.

Greif işçileri, taşıdıkları 3 pankart, attıkları sloganların canlılığı ile Taksim'e sınıfın sesini taşımış oldular. Renkli pankartları oldukça dikkat çekiciydi.

Basın açıklamasından sonra işçiler Hadımköy'e dönmek üzere araçlarına bindiler.

15:30
İşçiler Taksim'e ulaştı. TRT Binası'nın önünde otobüsten inerek kortejler halinde Galatasaray Lisesi'nin önüne yürüyen işçileri, çeşitli siyasi çevrelerden oluşan bir grup slogan ve alkışlarla karşıladı.

14:40
İşçiler yoğun trafik nedeni ile henüz Taksim'e ulaşamadılar. Bu arada polis işçilerin açıklama yapacağı Galatasaray Lisesi'nin önünde TOMA ile barikat kurdu.

13:30
Fabrikaya gelen sivil polisler tutanak tuttuktan sonra ayrıldılar. Greif işçileri seslerini duyurmak için bugün Taksim'de yapacakları basın açıklaması için şu an Taksim yolundalar. Taksim'e gidecek işçileri taşıyan otobüs, fabrikada kalan işçilerin sloganları ve alkışları arasında yola çıktı.

Bu arada DİSK Yönetim Kurulu'nun yarın fabrikayı ziyaret edeceği öğrenildi. DİSK Genel Merkezi'nden aranan DİSK Tekstil Esenyurt Bölge Temsilcisi Engin Yılgın'dan işçilerin ihtiyaçları konusunda da bilgi alındı.

11:44
İhbarın Greif avukatlarınca yapıldığı ve içlerinde sendika ve işyeri temsilcilerinin de olduğu otuz kişiyle ilgili "fabrikaya zarar vermek", "işçileri zorla alıkoymak" iddialarıyla şikayette bulundukları öğreniliyor. İşçilerin net tutumu bu iddiaları boşa düşürüyor, polis de bu yönde tutanak tutmak zorunda kalıyor.

Greif işçileri direnişin 9. gününe de aynı coşku ve kararlılıkla uyandılar. Sabah temizliği, spor, güvenlik devriyeleri, kahvaltı,.. derken bugünkü konuklarını karşılamaya hazırlar.

Gün, fabrikaya savcı ve polisin gelerek tutanak tutacakları haberleri ile devam ediyor. Haberlerin üzerinden kısa bir zaman geçiyor ki geliyorlar. Savcının talimatı ile 2 sivil polis otosu geliyor. İşçiler bu "ziyaretçileri" etten duvar oluşturacak bir duruşla izliyorlar.

Savcının talimatıyla gelen polis amiri, sendika temsilcileri ile birlikte fabrika içine giriyor. İçerde dolaşırken polis işçilere, "Sizin burada zorla tutulduğunuza dair bir ihbar aldık doğru mudur?" diye soruyor. İşçiler son derece net bir tutumla, "Hayır, kendi işimize sahip çıkıyoruz" diyorlar ve hemen ardından hep bir ağızdan "İşgal, grev, direniş!", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam!", "Direne direne kazanacağız!" sloganları patlıyor.

Polis fabrikayı dolaşırken bir ara, " Sosyal medyadan haber paylaşımı yapmayın, tamam yapın ama her şeyi paylaşmayın" da diyor...

Sendika temsilcileri ile birlikte fabrikayı dolaşan polis müdürü bir süre sonra dışarıya çıkıyor. Hemen ardından kapı önünde, fabrika işgaliyle ilgili olarak otuza yakın işçinin ifadesi alınmaya başlıyor. İddia, "fabrikaya zarar vermek" ... İşçilere, zorla tutulup tutulmadıklarını ve fabrikaya zarar verilip verilmediğini soruyorlar. Yanıtlar belli. Hepsi aynı yanıtı veriyorlar, ve tutulan tutanağı imzalamıyorlar. Şu anda ifade alımına devam ediliyor...

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..