19 Şubat 2014

Greif'te 10. gün

Beko'ya "Neden 10 gün sonra geldiniz?" sorusunu soran Alınteri muhabirine... Beko, "Bu işler bildiğiniz gibi yürümüyor"

Greif'te 10. gün
15:20
DİSK yöneticileri konuşmalarını bitirerek işçilerle birlikte fabrikayı dolaşıyorlar. DİSK Başkanı Kani Beko işçilere yaptığı konuşmada gelişmeleri DİSK Tekstil üzerinden öğrendiklerini, direnişi daha önce ziyaret etmek istediklerini, fakat araya giren kimi gelişmeler nedeni ile şimdi gelebildiklerini, taşerona karşı hep birlikte mücadele edeceklerini, Greif direnişine de bu yaklaşımla sahip çıktıklarını... içeren bir konuşma yaptı.

Kani Beko'nun konuşması işçiler tarafından "İşçiler burada sendika nerede!", "İşçiler olmazsa sendika olmaz!" sloganı ile karşılandı.

Kani Beko'nun konuşmasından sonra soru sormak üzere Alınteri muhabiri mikrofonu aldı. Muhabirimiz DİSK Tekstil bölge temsilcisi Kazım Doğan tarafından "ne soracağını biliyoruz" diyerek engellenmeye çalışıldı, mikrofonla konuşması engellendi. Mikrofon arabaya yollanırken muhabirimiz işçilerin duyabileceği bir sesle, "Direniş bugün 10. gününde ama DİSK anca şimdi 'sahip' çıkıyor. Bu tutumun nedenleri konusunda bir açıklama yapar mısınız? Ayrıca biz gazete olarak kaç gündür röportaj yapmak istediğimize dair mesajlar yolluyoruz, herhangi bir geri dönüşünüz de olmadı" sorusunu sordu. Bunun üzerine Beko, "Bu işler bildiğiniz gibi yürümüyor, pek çok sorun-sıkıntı var. Mesajınıza da yurtdışında olduğumuz için dönüş yapamadık. En kısa zamanda sizinle röportaj yapacağız" yanıtı verdi.14:25
DİSK Yönetim Kurulu fabrikaya ulaştı. "Direnen işçiler onurumuzdur!", "İnadına DİSK, inadına sendika!" sloganı ile gelen DİSK yöneticilerini işçiler de, "Direnen işçiler onurumuzdur!", "Zafer direnen işçinin olacak!" sloganları ile karşıladı.

DİSK yönetimi az sonra açıklama yapacak...

14:00
Sabah saatlerinde Greif'in Sultanbeyli ve Dudullu'daki fabrikalarına giden direnişçi işçiler, DİSK Başkanı Kani Beko ile yaptıkları görüşmeden sonra fabrikaya geldiler. Fabrikadaki işçiler onları coşkulu sloganlarla karşıladı. İşyeri temsilcisi Orhan Purhan, sabah saatlerinden başlayan ziyaretlerini ve sonuçlarını anlattı. Kendileri Sultanbeyli'den ayrıldıktan sonra Ünsa işçilerinin telefon ederek direnişi desteklediklerini ve örgütlenme çalışmalarına başlayacaklarını dile getirdiklerini aktardılar. İşçiler Greif'te taşeron bırakmayacağız diyorlar. Konuşmaları slogan ve alkışlarla karşılıyorlar...

Bu arada DİSK yönetiminin fabrikaya gelmek üzere yolda olduğu haberi geldi. İşçiler sendikacıları fabrika dışında bekleyecekler. Ziyaretçilerin gelişi sürüyor...12:31
Hadımköy'deki direniş yerinin bugünkü ilk konukları Kanal B'den gelen televizyoncular oldu. Yaklaşık bir saat önce gelen TV muhabirleri, fabrikada çekim yaparak, başta kadın işçiler olmak üzere, işçilerle röportajlar gerçekleştirdiler.

Onların hemen ardından işçiler günlük toplantılarını yapıp bir haftalık gelişmeleri değerlendirdiler.

Sonraki ziyaretçileri de Kurtlar Vadisi isimli dizinin oyuncularından Murat Aydın oldu. Aydın, sonuna kadar işçilerle birlikte kalacağını belirtti.

Şu anda fabrikada Show TV çekim ve röportajlar yapıyor...11:50
Sendikalı işçilerin iş bırakma eylemleri nedeni ile üretimin durmuş olduğu Kadosan fabrikasında taşeron patronlar grev kırıcı işçileri devreye sokmak istiyorlar. Bu işçiler bugün direnişçi işçiler fabrikadaki sendikalı işçileri ziyaret edip ayrıldıktan sonra sendikaya giderek çalışmalarının engellendiğini söylediler. Hadımköy'e dönmek üzere yola çıkan işçiler bu gelişmeyi öğrenince güzergahlarını değiştirerek sendikaya doğru gitmeye karar verdiler. İşçiler, sendikanın Mecidiyeköy'deki binasına doğru ilerlerken yolda karşılaştıkları iki grev kırıcı ve bölüm şefini uyararak sendika binasına geçtiler.11:10
Direnişçi işçiler, Kadosan fabrikasındaki sendikalı işçilerle yemekhanede buluştular. Buradaki sendikalı işçiler, direnişin başından beri iş bırakmış durumda. Üretimin birbirine olan bağımlılığı nedeni ile onların iş bırakması, hemen tüm üretimi kilitlemiş...

Kodosan fabrikasında iş bırakan sendikalı işçilerle yemekhanede buluşan direnişçi işçiler, burada hep birlikte kahvaltı yaparak, sohbet ettiler. Hadımköy'den gelen direnişçi işçiler saat 10:00'dan sonra tekrar Hadımköy'e dönmek üzere sloganlarla otobüslerine bindiler. Kodosan işçileri de onları sloganlarla uğurladı.

09:00
Çevik kuvvetin boşa çıkarılan saldırısından sonra ÜNSA önünde oturma eylemine geçen direnişçi işçiler çevik kuvvetin ve sivil polislerin fabrikaya girmesiyle oturma eylemine son verip Dudullu'daki Kadosan sanayi sitesinde bulunan Greif fabrikasına geçtiler. ÜNSA'da da işbaşı yapmayan işçilerin kararlılığı, taşeron patronlarının işçilerle görüşmesini sağladı.

Kadosan sanayi sitesine giden Greif işçileri burada herhangi bir engellemeyle karşılaşmadan diğer Greif işçileri ile yemekhanede görüşüyorlar.

08:00
Greif işçileri sabah 05:00 itibari ile Hadımköy'den 55 kişi olarak Sultanbeyli'deki ÜNSA işçilerini direnişe davet etmek için yola çıktılar.

Aralarında bir Alınteri okurunun da Greif işçilerine destek amaçlı katıldığı eylemde ÜNSA fabrikasının önüne gelindi. Greif direnişçileri kapı önünde bekleyen ÜNSA işçilerine bildiri dağıttılar, sesli ajitasyonla onların da direnişe katılmaları için çağrıda bulundular.

Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!” ve “Ücretli köle olmayacağız!” sloganlarını tek bir yürekmişcesine haykırdılar. Bu çağrılar üzerine ÜNSA işçilerinden üç-dört işçi kapı üzerinden atlayarak direnişçi işçilere katıldı. Diğer ÜNSA işçileri de direnişçilere doğru koşmaya başlayınca güvenliğin barikatıyla karşılaştılar. Bunun üzerine ÜNSA işçileri işbaşı yapmayarak kapı önüne etten barikat kurdular. Greif işçileriyle birlikte slogan atarak üretimi durdular.Fabrika yakınlarında bulunan çevik kuvvet ekipleri Greif direnişçilerine saldırarak gözaltı yapmaya çalıştı. Fakat birbirine kenetlenerek kendilerinin ve arkadaşlarının gözaltına alınmalarını direnişle göğüsleyerek izin vermediler. Boşa çıkarılan bu saldırıdan sonra fabrika önünde ve içindeki işçiler hep birlikte alkışlarla sloganlarla oturma eylemine geçtiler.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..