23 Şubat 2014

Halkın yoldaşı halkla...

'Halkın yoldaşı Ethem Sarısülük' halkla buluşmaya devam ediyor. Kitap tanıtımlarından birisi bugün Lüdenscheid Alevi Kültür Merkezi'ndeydi

'Halkın yoldaşı Ethem Sarısülük' halkla buluşmaya devam ediyor. Kitap tanıtımlarından birisi bugün Almanya'da Lüdenscheid Alevi Kültür Merkezi oldu.

Alevi derneklerinde gelenekselleşmiş kahvaltı vardı. Dernek yönetimi Ethem'i anlatan kitap tanıtımının olacağı mesajından dolayı bugünkü kahvaltıya katılımın herzamankinden daha kalabalık olduğu bilgisini veriyordu.

Etkinlik dernek başkanının kısa konuşmayla başladı. Ardından sahneye davet edilen bir yoldaş sinevizyon gösterimi eşliğinde kitabın içerik ve kapsamına dair bir konuşma yaptı. Kitabın hangi düşünceden hareketle ortaya çıktığı, nelere yol gösterici olabileceği anlatıldı.Konuşmada;
Gezi direnişinde yiğitçe dövüşenlerimizi kalleş biçimlerde öldürerek, onları ve onlar şahsında geleceği kazanma mücadelesini bitireceklerini sandılar. Tarihte olduğu gibi günümüzde de egemenler zulüm yöntemiyle belli düşünceleri bastırmaya, yok etmeye çalışıyor.

Bu anlamda örgütlü komünist bir işçi olan Ethem Sarısülük ilk değildi son da olmayacak. Ethem'i vurdular fakat Ethem ruhumuzda, bilincimizde, direncimizde daha fazla büyüdü. Yeni Ethemler, Ethem adayları çıktı. Ethem şahsında Gezi ölümsüzlerini yarınlara taşımak boynumuzun borcudur.

İşte bu kitap onları yarınlara taşımanın araçlarından birisidir. Yaygın bir biçimde okunup, okutulması önemlidir.
vurgusu yapıldı.

Duygulu anların yaşandığı ve sık sık alkışlarla kesilen konuşma sonrası kitaba ilgi yüksek oldu.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..