24 Şubat 2014

Ethem’le Ulm’deyiz

“Halkın yoldaşı Ethem” sözüne yaraşırcasına yoldaşlarımız, dostlarımız evleri, kurumları bizimle birlikte dolaşarak etkinliğe çağrı yaptılar

Ethem’le Ulm’deyiz

Uzun yıllar sonra Ethem’le Ulm’deyiz


YAŞANACAK DÜNYA

Almanya‘nın Ulm şehri Ethem‘in yoldaşlarının yabancısı bir şehir değildi. Fakat uzun yıllardan sonra Ethem’le kolkola yeniden Ulm’deydik. Etkinliğin ön hazırlık aşaması etkinlik kadar değerliydi. Tam da “Halkın yoldaşı Ethem” sözüne yaraşırcasına yoldaşlarımız, dostlarımız bizimle beraber evleri, kurumları dolaştılar, el ilanlarıyla etkinliğe çağrılar yaptık. Genci de vardı içlerinde, yüreği genç, yaşı hayli ilerlemiş analarımız da. Kollektif bir emekle geçen etkinlik de gerçek anlamda “halkın oldu”.

Etkinlik Burgerhaus-Mitter‘de ön açılış konuşmasıyla başladı, Gezi’de devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerimiz için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında Ethem için Mehmet Özer‘in yazdığı “Bir ölü bir ana” şiiri okundu. Ardından sinevizyon gösterimine geçildi.

Sinevizyon gösteriminden sonra Alınteri adına yapılan konuşmada “Gezi’nin ruhu, cesareti, özgüveni bugün Greif işçilerinin işgalinde, faşist bir zihniyetin haber alma hakkına saldırısına karşı “İnternetime dokunma” eylemlerinde, forumlarda ve değişik araç biçimlerle devam ediyor. Neoliberal politikalara karşı ayrı ayrı kollardan akan mücadele ve eylemlerin bir üst buluşması olan Gezi ayaklanması bugün kendi gündemi ve kendi eksenini buluyor” içerikli bir konuşma yapıldı.

Mahkemenin gelişiminin sorulduğu canlı bağlantıyla Ethem Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar konuştu. Toplantı soru, yorum ve önerilerle devam etti. Bu yönleriyle de interaktif bir etkinlik oldu.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..