25 Şubat 2014

Greif 16. gününde

Direniş 16. güne yağmurla başlarken, çay ocağında görevli arkadaşlar da kahvaltıyı bir an önce hazırlamak için koşturuyorlar

Greif 16. gününde
Greif Direnişi 16. güne yağmurla başlarken, çay ocağında görevli arkadaşlar da çayı bir an önce hazırlamak için işe koyuluyorlar. Kablolardaki bir sorun ve arkadaşlar hummalı bir çalışmayla sorunu çözme gayretindeler. Sorunu bir an önce halledip soğuk havaya ve yağmura karşı daha dirençli olmanın koşullarını yaratmaya çalışıyorlar. Bunun için sevgi, inanç ve dirençle bir an önce direniş çayını servise hazırlamaya çalışıyorlar.

Saat 09:00 sularında direnişçiler çayın hazır olduğunu söyleyince çaylarımızı almak için ocağı doğru yöneliyoruz.

***

07:40
Greif Direnişi ilk günkü direnci ve inancıyla devam ediyor.

Direnişçilerle sabahın ilk saatlerinde direniş üzerine sohbet ediyoruz. Direnişçi işçiler sohbetimiz sırasında, bu kötü hava koşullarının kendilerinde bir sıkıntı yaratmadığını, soğuğa, kara, fırtınaya, yağmura aldırmadan devam edeceklerini, kendilerini sıkıntıya sokacak olan şeyin bankalara olan borçları olduğu bu sorunu da aile çevresinin desteğiyle aştıklarını belirtiyorlar. Akrabalarının, "Siz mücadeleye devam edin, borçları biz hallederiz" diye kendilerini rahatlattığını ekliyorlar.Öte yandan direnişçiler, dayanışmanın hala zayıf olduğunu ve maddi-manevi ve fiili dayanışmanın bir an önce hızla örülmesi gerekliliğini vurgularken şunun da altını çiziyorlar:
Biz kazanırsak tüm taşeron patronlar, işçilerin sırtından asalaklar gibi geçinenlere iyi bir ders vermiş olacağız. Diğer fabrikalarda çalışan işçi kardeşlerimizle birlikte hareket edip örgütlü mücadelenin içinde olmanın neleri başarabileceğini de kanıtlamış olacağız.

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..