25 Şubat 2014

Halk sınıra yürüdü, askerler geri çekildi

Şırnak-Haftanin sınırında 10 gündür süren operasyonun çatışmaya dönüşmesi ardından halk sınıra yürüdü

Halk sınıra yürüdü, askerler geri çekildi
Uludere-Haftanin sınırında Türk Ordusu'nun 10 gündür sürdürdüğü operasyonların çatışmaya dönüşmesi ardından halk sınıra yürüdü. Halkın tepkisi üzerine askerler geri çekilirken, kitle nöbet eylemi başlattı.

Türk ordusunun Şırnak-Haftanin sınırındaki operasyonu 10. gününde devam ediyor. HPG, bugün sabah saatlerinde Medya Savunma Alanları'na bağlı Karaçalı (Şehit Kendal) alanının obüs, havan topları ve tanklarla bombalandığını ve bombardıman ardından çatışma çıktığını duyurmuştu.

Operasyon ve askeri hareketliliğin çatışmaya dönüşmesi üzerine aralarında BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, BDP Şırnak İl Eş Başkanı Hami Akti’nin de bulunduğu yüzlerce kişi sınır hattına doğru yürüyüşe geçti.

"Güvenlik yolu"nun devam ettiği bölgede günlerdir tank ve zırhlı araçlar eşliğinde çalışma yürüten askerlere takviye olarak Şırnak Jandarma 23'ncü Sınır Tümen Komutanlığı'ndan Skorski tipi helikopterlerle asker takviyesi yapılırken, kitle zılgıt ve "PKK halktır, halk burada!" sloganları eşliğinde yürüyüşünü sürdürdü.
Çatışma alanına yaklaşan grubun önü kalkanlı askerlerce kesildi. Bunun üzerine grup Canlı Kalkan eylemi başlattıklarını duyurdu.
Kitlenin alanı terk etmemesi üzerine askerler ve yol yapımında kullanılan iş makineleri geri çekildi.

Askerlerin boşalttığı mevzilere geçen Şırnaklılar, olası bir çatışma ihtimaline karşı sabaha kadar nöbet tutacaklarını açıkladı.
HPG Basın İrtibat Merkezi konuyla ilgili bir açıklama yaptı:
İşgalci TC ordusunun Şırnak’ın Uludere ilçesiyle Medya Savunma Alanları’na bağlı Haftanin bölgesi sınır hattında düzenlediği operasyon 10’ncu gününde devam etmektedir. Yer yer çatışmaların sürdüğü bölgeye yönelik yoğun askeri sevkiyat devam etmektedir. İşgalci TC ordusu, operasyon bölgesi ve çevresini askerlerle kuşatmak istemektedir.

Bu çerçevede;
- 24 Şubat günü (bugün) saat 09.00’da işgalci TC ordusu Medya Savunma Alanları’nın Haftanin bölgesi sınırları içinde bulunan Şehit Kendal alanına yönelik obüs, havan topları ve tanklarla yoğun bir bombardıman düzenlemiştir. Bombardıman ardından Şehit Kendal alanını ele geçirmek amacıyla ilerleyen düşman güçleriyle gerillalarımız arasında yer yer çatışmalar yaşanmaktadır.

-  23 Şubat günü saat 16.00 ile 24 Şubat günü saat 06.00 arasında Medya Savunma Alanları’nın Haftanin bölgesi sınırları içinde bulunan Deriye Dawetiya ve Şehit Kendal alanlarıyla Kuraniş vadisine yönelik işgalci TC ordusu tarafından obüs, havan ve kobra taarruz helikopterleriyle aralıklarla bombardımanlar düzenlenmiştir.

-  İşgalci TC ordusuna ait İnsansız Hava Araçları (İHA), 22-23 Şubat günleri Medya Savunma Alanları’nın Zap ve Haftanin bölgelerinde yoğun keşif faaliyeti yürütmüştür.

Şemdinli'ye askeri sevkıyat sürüyor
-  23 Şubat günü 17.00 ile 18.00 saatleri arasında işgalci TC ordusu Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Museka karakoluna 20 araçlık askeri konvoyla asker ve cephane sevkiyatı yapmıştır.
ANF

RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..