25 Şubat 2014

İzmir de sokakta...

İzmir'de saat 19:00'da 3 bin kişilik kitle Kıbrıs Şehit'lerinden Konak'a, oradan da Basmane'ye yürüdü. Polis iki kez saldırdı

İzmir de sokakta...
19:30'da Sevinç Pastanesi önünden başlayan 2 bin 500-3 bin kişilik kitlenin yürüyüşü Kıbrıs Şehitleri üzerinden 1. Kordan'a çıkarak Basmane'ye doğru devam etti.

Ancak polis bu defa kitleyi Borsa önünde 2 tane TOMA ile kesti. TOMA'lardan tek bir uyarı anonsu bile yapılmadan kitlenin üzerine biberli su sıkıldı. Kitle Konak ve Alsancak yönlerine doğru ikiye bölündü. Ağırlıklı kısım Alsancak tarafında olduğu için TOMA'lar bu yöne doğru çok şiddetli biçimde saldırdı. Borsa önündeki saldırıda kitle yaklaşık 10-15 dakika muazzam bir direniş sergiledi. Taşlarla karşılık verildi bir araba yolun ortasına barikat olarak konulmasına rağmen bu defa gazla yapılan müdahale ile kitle geri çekildi.

Polisin ikinci yoğun saldırısı Cumhuriyet Meydanı önünde gerçekleşti. Bu saldırıda 300 kişilik kitle sığındığı Pasaport Limanı'nda bindikleri vapuru işgal ederek Alsancak Limanı'na gittiler. Polisin saldısırı ağırlıklı olarak Cumhuriyet Meydanı'ndan öteye gitmedi. Yaralılar olduğuna dair bilgiler olmakla birlikte biberli su ve gazdan etkilenen kişiler daha fazla.


RSS

Korku dağları bekler

Korku dağları bekler

Burjuvaziyi faşist devlet terörünü güçlendirip boyutlandırmaya zorlayan asıl etken ve dinamikler daha derinde...

 

Yedikule zindanlarından günümüze

Yedikule zindanlarından günümüze

Yasalar değişiyor, hapishane adları-harfler değişiyor, yeni hapishaneler yapılıyor ama zindan hep zindan. Devlet hep ceberrut

 

Kadının beyanı

Kadının beyanı

Siyaset ve erkek yargı “hak etmiş” kadınları duymadı bugüne kadar...

 

Taksim, yine...

Taksim, yine...

Bugünkü Taksim eylemi de kitle direngenliğiyle akıllara kazındı. Taksim'i, İstiklal'in tüm ara sokaklarını ablukaya almasına rağmen direnişi kıramadı!

 

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna ne anlatıyor?

Ukrayna, “uzakta” olup biten bir 'dış haber' gözüyle görülmemeli!..